عادت ها نباید به شکل عادت انجام شود

وقتی چیزی برایت مهم است باید دو کار برایش انجام بدهی :

اول باید اون رو به عادت تبدیل کنی

دوم نباید اون رو فقط به شکل یک عادت انجام بدهی .

شاید به ظاهر متضاد هم به نظر بیاید ولی توضیح خواهم داد .

بذارید با یک سوال شروع کنم , شما وقتی از یک آهنگ خوشتون می آید اون رو چند بار گوش میکنید ؟

بیشترین جوابی که شنیدم این بوده انقدر گوش میکنم که حالم دیگه از اون بهم بخوره یا دیگه برایم بدون جذابیت شود .

من هم بعضی وقت ها همین کار رو میکنم . اما بعضی از آهنگ ها رو جوری سال ها ازش مواظبت کردم که وقتی میشنوم انگار روز اولی است که اون گرفتم و با لذت عمیق گوش میدم .

چگونه ؟ با حساس نگه داشتن خودم با راه های مختلف .چون میخوام از موضوع منحرف نشم یک توضیح کوتاه میدم . من یک اهنگ دارم فقط زمانی که به انرژی بسیار زیاد نیاز دارم اون رو پخش میکنم . احتمال کمی داره زمان های دیگه اون رو پخش کنم با اینکه شدیدا آن را دوست دارم . از اون اهنگ با کسی زیاد صحبت نمیکنم , اسمش را جایی نخواهم گفت . در زمان پخشش به چیزهایی که دوست ندارم فکر نمیکنم و…

تازه نگه داشتن یک عادت به اندازه ی ساخت خود عادت مهم است . اما اکثرا فقط به ساخت عادت توجه میکنند و بعد از مدتی عادتی را میبینی که بسیار خسته کننده و غیر اثربخش و کم کیفیت و بدون اشتیاق انجام میشود .

برای کارهای مهم هم باید همین کار را کرد باید با دقت از آن مواظبت کرد .

مثلا من میخوام عادت هر روز نوشتن رو داشته باشم و از طرفی نمیخوام فقط بنویسم که نوشته باشم , میخوام هر روز نوشتن برای من طعمی تازه داشته باشد باید به راه های مختلف اون رو تازه نگه دارم .

من از روش های خودم خواهم نوشت ولی باید به این نکته توجه کرد که روش های تازه نگه داشتن هر عادت کاملا بستگی به فرد دارد و هر فرد روش جداگانه ای دارد که جز با تلاش بسیار نمیتوان آن را یافت .

به قبرستان وبلاگ ها سر بزنید . در آن نویسندگانی را خواهید دید که یا عادت نکردن بنویسند یا تعداد کمی را پیدا خواهید کرد که عادت رو توانستند شکل بدهند ولی از پس تازه نگه داشتن عادت بر نیامدند و فرار کردند .

دیدگاهتان را بنویسید