آمادگی ذهنی ( قسمت اول )

دقت کرده اید یک مطلب را چند بار به شکل های مختلف میشنوید یا میبینید و بهش توجه نمیکنید ولی یک روز در یک جای خاص یا از زبان یک فرد خاص که میشنوید و تازه بهش دقت میکنید ؟

تا حالا شده موضوعی اصلا برات جذابیت نداره ولی بعد یک مدت به اون علاقه مند بشی ؟

چرا بعضی مسائل که قبلا خیلی روی آن ها متمرکز نبودیم الان به راحتی متمرکز میشیم ؟

حالا چرا این اتفاقات و مثال های از این شکل رخ میده ؟

یکی از بحث هایی که دلیل این اتفاقات هست آمادگی ذهنی هست . البته اکثر ما آمادگی ذهنی مون خودآگاه استفاده نمیکنیم و به صورت ناخودآگاه این اتفاقات می افته .

مثلا ما کلی مطلب درباره ی بیماری های مختلف میشنویم که یا بهشون توجه نمیکنیم یا به سرعت فراموش میکنیم , کافیه یکی از آن بیماری ها را بگیریم اتفاقی که می افته اینه که اولا کلی اون موضوع برای ما مهم میشه و از این به بعد هر مطلبی که در اون , اسم بیماری ما باشه بهش توجه ویژه میکنیم , از طرفی دیگر حالا تمرکز کردن در اون مورد راحت تر است و ما میتوانیم به راحتی ساعت ها مطلب راجع به اون بخوانیم , چون الان برای اون موضوع آمادگی ذهنی پیدا کردیم .

فکر نمیکنم آمادگی ذهنی در این مطلب جمع بشود احتمالا در آینده قسمت های دیگری ها باید براش بنویسم .

حالا چگونه میشود از این آمادگی ذهنی به نفع خودمون استفاده کنیم ؟

خیلی از ما از نداشتن تمرکز در کارمون یا فعالیت هامون ناراضی هستیم . حالا که آمادگی ذهنی با خودش تمرکز میاره پس باید آمادگی ذهنی رو بوجود آورد .

یکی از کارها غرق کردن خود در اون موضوع است . اوایل سخت است ولی بعد مدتی که تجربه و دانشمون رو بردیم بالا , حالا هر روز دنبال مصداق بیشتری میگردیم . مصداق بیشتر = درگیری بیشتر . حالا دیگه اون مطالب به ما نزدیک شده و چیزی که به زندگی ما نزدیک باشه به راحتی بهش توجه میکنیم .

آمادگی ذهنی یک چیز ثابت نیست و با تمرین امکان تغییرش هست .

کافیه برای کاری آماده ذهنی لازم رو داشته باشی از راحت انجام شدن اون کار شگفت زده میشی .

دیدگاهتان را بنویسید